Krūmmelleņu audzēšana


Krūmmelleņu dzimtene ir Ziemeļamerika. Krūmi mēdz izaugt līdz pat 1.6m un 1.8m , raža 3-7 kg no krūma, dažām šķirnēm pat 10 kg. Bet tas protams ir atkarīgs gan no agrotehniskajiem pasākumiem, šķirnes. Krūmmellenes pārsvarā ir pašapputes augi, taču ieteicams ir stādīt vairākas šķirnes, kas papildus nodrošina arī krustveida apputeksnēšanos un palielina ražu.

Augsne audzēšanai vispiemērotākā būs ar ph4-ph5. Stādīšanas bedres ielabošanai ir jāiegādājas skābā kūdra, ar iespējami zemāku ph, sajaucot to ar pamataugsni dārzā, tās ph paaugstināsies. Tāpat arī vēlams to sajaukt ar dārza augsni, jo kūdra, lai arī ir ļoti mitrumu uzsūcoša, tomēr arī mitruma iztvaikošana no kūdras notiek ātrāk un būs nepieciešamāka biežāka laistīšana, palielinās arī risks, ka krūmmelleņu saknes var tikt iekaltētas.

Tātad sagatavojam stādīšanas bedri sekojoši...

Izrok 50 cm dziļu un 60-80 cm platu bedri un aizpilda to attiecībā pusi pret pusi zemi ar skābo kūdru (vajadzēs aptuveni 50l maisu uz vienu krūmu). Ja ir pieejams , var papildināt arī ar satrūdējušu skuju koku (vislabāk egles) skaidām, mizu mulču. Iesaka arī bedres pamatni izklāt ar melnu agrotīklu, lai izveidotais augsnes maisījums pec iespējas mazāk sajauktos ar pamataugsni (p.s. var arī iztikt bez izklāšanas, mūsu saimniecībā ļoti labi aug bez šī agrotīkla) taču parasto plēvi nedrīkst klāt pavisam noteikti.

 Zemi var paskābināt arī ar sēru - 100l zemes , sajauc rūpīgi ar 70g sēra putekļu daļiņām. Augsni paskābināt nepieciešams šādi ik pēc 3 gadiem. To var veikt arī ar sēru apkaisot stādījumu agrā pavasarī vēl pa sniegu , sniegam kūstot sērs vienmērīgāk izkliedēsies augsnē. 

Augsni apkārt stādam ieteicams aplikt ar 5-10 cm lielu mulčas kārtu ( skuju koku skaidas vai mizu mulča).

Rudenī vēlams mēslot ar kālija sulfātu, pavasarī vēlams izmantot speciālo komplekso mēslojumu, kas ir piemērots krūmmellenēm. To izkaisot 3 devās (IV-V-VI, jeb agri pavasarī sākoties veģetācijai, ziedēšanas laikā, ogu briedināšanas sākumā).

Agrā pavasarī (martā, pirms veģetācijas sākuma) izgriež sala bojātus dzinumus, noliekušos dzinumus, vai arī dzinumus kas ir vāji, sabiezina krūmu. Sākot ar 4-5 audzēšanas gadu sāk veikt dzinumu retināšanu, lai nodrošinātu augšanu un ražības pastāvīgumu (augļi atlikušajos dzinumos būs lielāki, raža kopumā labāka). Pavasara darbi ir mulčas slāņa papildināšana, nezāļu ierobežošana. Pavasara sausuma periodā vēlams aplaistīt ( var pievienot amonija sulfāta karoti uz 10litriem laistāmajam ūdenim ). Vasarā galvenie darbi ir sistemātiska stadījumu laistīšana.

Nesteidzieties ar krūmmelleņu novākšanu. Pēc pilnīgas ogu iekrāsošanās tām vēl jānogatavojas apmēram 5 dienas. Šajā laikā augļi ievērojami palielina savu masu un tajos palielinās cukuru saturs!

  

0