Sausserži

Salīdzinoši jauna kultūra Latvijas piemājas un komerciālajos dārzos. Augļi nogatavojas vēl pirms zemenēm un ir izcili uzturvērtības ziņā. Tajos ir vitamīni: C-150 mg, B1, B2, beta karotīns, dažādas minerālvielas un tie satur arī selēnu (Se);

Tā kā tās mēdz saukt arī par kamčatkas ogām, tad tikai likumsakarīgi, ka tā arī ir šo ogu dzimtene. Tā kā klimatiskie apstākļi tur ir bargi, tad mūsu Latvijas ziemas sausseržiem liekas daudz maigākas.

Augsnes prasību ziņā sauserži ir ļoti pieticīgi, tie var augt augsnēs ar ph5 līdz pat ph8, taču ļoti vieglas augsnes, tādas kā smilšainas augsnes tiem nepatiks, tāpat kā ilgstošs sausums.

Krūmi ir ilgmūžīgi, līdz pat 40-50 gadiem.

Komercstādījumos, kur tos var vākt arī mehanizēti ar kombainu, tos stāda pēc shēmas 0,6 m x 4 m (4166 augi/ha), ja stāda vākšanai ar rokām var stādīt 1,5 - 2,5 - 3 m attālumā.

Stādīšanas bedri vēlams arī ielabot ar organisko mēslojumu, vai iepriekšējā gadā audzēt zaļmēslojumu. Mazdārziņos ielabo 40x40 platu un 40 cm dziļu stādīšanas bedri. Bedrē liek organisko mēslojumu, var pievienot arī komplekso ogulājiem domāto mēslojumu bez hlora.  Stāda tikpat dziļi, kā tas ir audzis stādaudzētavā (līdz ar sakņu kakliņu).

Tie ir svešapputes augi, tāpēc jāstāda vismaz 2 dažādas šķirnes ar aptuveni vienādu ziedēšanas laiku. 
0